Koronavirüs Futbol

Koronavirüs’e karşı ligler ertelenmeli!

Utku Gel


Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyanın dört bir yanına yayılan Koronavirüs salgını, doğal ve kaçınılmaz olarak dünyanın ilk gündemini oluşturuyor. Hayatını kaybedenler, bu salgına yakalanan ve gözlem altında tutulanlar, alınan önlemler, ortaya atılan iddialar…

Koronavirüs ile ilgili bilgi vermek ve kamuoyunu aydınlatmak yetkililerin ve bilim insanlarının işi, doğrusu da bu zaten. Ancak korkuya, endişeye ve çaresizliğe kapılmamayı ve ortalıkta dolaşan kirli bilgilere inanmamayı hatırlatarak bilimsel verilerle hazırlanmış bir rapordan okuduğum bir bilgiyi aktarmak durumundayım:

‘’Koronavirüs’ün (…) temas ve damlacık (aerosol) yoluyla insandan insana bulaştığı bildirilmiştir. Yani bulaşma hasta olan kişinin öksürük, hapşırık ve burun temizlemesi sırasında havaya saçılan damlacıkların içerisinde asılı kalan virüslerin başka bir kişi tarafından solunmasıyla oluşur, ancak bunun için genellikle 1 metreden daha yakın bir mesafe gereklidir. Ayrıca tüm diğer solunumsal viral enfeksiyonlarda olduğu gibi hasta kişinin özellikle eliyle dokunduğu kapı kolu, merdiven korkuluğu gibi yüzeylere temas edildiğinde virüsün bulaşma riski vardır.‘’

Futbol ligleri askıya alınıyor

Dünyanın dört bir yanında etkisini sürdüren bu salgına karşı yapılması gereken, belki de ilk ve en önemli şey önlem almak! Spor ve özelinde futbol organizasyonları da bunlardan azade değil. Ülke federasyonları ya da yetkililer aracılığıyla ölümlü vakaların olduğu bu Koronavirüs salgınına karşı spor organizasyonları erteleniyor, futbol ligleri ise askıya alınıyor. İtalya, İspanya, Almanya, Fransa, Hollanda, Amerika, Japonya, Kolombiya, Belçika, İran, Norveç, Çin, Portekiz, Macaristan, Slovakya, Güney Kore, Meksika, İsviçre, Romanya, Danimarka, Gürcistan, Tayland, Polonya, Vietnam, İrlanda… Uzayıp giden bu askıya alınan ligler listesine, muhtemeldir ki başka ülkeler de eklenecek.

Türkiye’de ligler neden ertelenmiyor?

Türkiye’de ilk Koronavirüs vakası geçtiğimiz günlerde tespit edildi. Sonrasında ise alınan bir dizi önlemler açıklandı. Bunların arasında ‘tüm maçların Nisan ayının sonuna kadar seyircisiz oynanması’ kararı da vardı. Yukarıdaki alıntıyı yeniden hatırlayalım. Koronavirüs’ün temas yoluyla (tokalaşma, sarılma ile kapı kolu, merdiven korkuluğu gibi yüzeylere dokunma) veya öksürük, hapşırık, burun temizlemesi sırasında havaya saçılan damlacıkların içerisinde asılı kalan virüslerin başka bir kişi tarafından solunmasıyla insandan insana bulaşıyor, bunun için genellikle 1 metreden daha yakın bir mesafenin olması gerekiyor. O hâlde şu soruları sormak kaçınılmaz oluyor:

  • Maçların yayıncı kuruluş tarafından ücretsiz sunulması mümkün değil midir? Maçları izlemek için yayıncı kuruluşa abone olmak dışında başka seçenek (televizyondan yayınlamak gibi) yok mudur?
  • Risk barındıran kapalı ve kalabalık ortamlarda maç izlenmesinin önüne nasıl geçilecektir?
  • Tüm ligleri düşünecek olursak futbolcuların, teknik ekibin, hakemlerin ve futbolun diğer bileşenlerinin Koronavirüs salgınından etkilenme riski yok mudur? Bütün bu bileşenlerin sağlık durumunun kontrolünü sürekli ve düzenli olarak sağlayacak bir altyapı hazırlığı var mıdır?
  • Tüm ligleri düşünecek olursak kulüp binalarında, antrenman yapılan tesislerde, maçların yapılacağı stadyumlarda, takım kafilesinin deplasman yolculuklarında (ulaşım, konaklama vs.) ne gibi önlemler alınacaktır?

Sorular çoğaltılabilir. Daha doğrusu, kafalardaki soru işaretleri giderilmelidir. Alınan ‘seyircisiz maçlar’ kararı ise revize edilerek tüm ligler ertelenmelidir. Hem de bir an önce!