rakıspor şarapspor

Rakıspor – Şarapspor maçı: Kafalar güzel olunca…

Arda Gel


Bilindiği üzere ülkemizde futbol, birçok kent açısından kentte kurulan bir kamu teşebbüsünün faaliyeti olarak kurumsal bir kimlik kazanmıştır. Fakat bugün size başka bir hikâye anlatacağız. Belki de futbol seyircisinden futbolcusuna kadar hiçbir zaman böyle keyif vermedi ve hiçbir maçta taraflar kazanıp kaybetmeyi bu kadar önemsemedi.

Hikâyemiz yıllar önce Tekel’in, İzmir Bayraklı’ya önce rakı ardından da şarap fabrikası açmasıyla başlıyor. Fabrikalar kamu yararına çalışadursun fabrika işçileri de birer futbol takımı kurarak kendi aralarında yılda bir düzenlenecek ve bir şölen havasında geçecek olan futbol maçları yapma kararı almışlar. Takım isimleri ise çok basittir rakı fabrikasının takımı Rakıspor, şarap fabrikasının takımı ise Şarapspor olur.

Tek kural: Maça ayık kafayla çıkılmayacak!

Söyledik ya bu maçlar farklı bir kere değiştirilemez bir kural var. Bu maça hakem dâhil kimse ayık kafa ile çıkamaz. Bu kural arada kaçak olmasın diye şöyle bir rutine bağlanmış. Maç başlamadan saatler, hatta bir gün öncesinin gecesinden başlanarak Rakıspor oyuncuları rakı, Şarapspor oyuncuları da şaraplarını içmeye başlıyormuş. Maçı izlemeye gelen semt halkı, eş, dost, akraba ve bu efsane olayı kaçırmak istemeyen komşu ilçe sakinleri saha etrafına çilingir sofralarını kurarak karşılaşmayı takip ediyormuş. Hakem başlama düdüğünü çalmadan önce oyuncuların sarhoş olup olmadıklarını kontrol eder, yeteri kadar sarhoş olmayanları kafayı bulmaları için alkol takviyesine yollarmış. Hakem, başlama düdüğünü herkesin zil zurna sarhoş olduğuna emin olduktan sonra çalarmış. Kendisi de maçtan önce hem rakı hem de şarap içerek karşılaşmaya hazırlanırmış. Muhtemelen son kontrolleri yaptıktan sonra o seviyeyi yakalayabilmek için böylesi bir yüklenmeye ihtiyaç duyuyorlardır.

Bu maçları anlatan çok sınırlı kaynak kaldığından dolayı bizlere teferruatlı bir bilgi kalmamış ama ulaşabilenler içinden en enteresan olanlarından birine dilerseniz 21.randevuya gidelim. Bakalım dönemin basını bu maçı nasıl görmüş:

“Bayraklı’da her yıl geleneksel olarak yapılan Rakıspor - Şarapspor karşılaşmasının 21.si iki takımın oyuncularının alkol duvarını aşması ile 4-4 berabereyken yarıda kaldı. Sabahtan içmeye başlayan ve saat 16.00’daki maça sarhoş olarak çıkan her iki takım şu tertiplerle sahaya çıktı.

Rakıspor; Yörük Mustafa, Çince Ali, Salhane Memduh, Arap Seyfi, Pislik Erol, Adolf Hulki, Gececi Metin, Ayı Adnan, Zarbo Çelik, Başçavuş Ali, Kıvırcık Kamil.

Şarapspor; Ruh Hasan, Berbat Sıtkı, Yorgan Hikmet, Yavru Güngör, Böcek Emin, Zorzo Ahmet, Hacı Fuat, Yanki Mehmet, Erkenterhis Özkan, Polis Engin, Reno Ahmet.

Karşılaşmanın ilk golü Pislik Erol’dan geldi. Rakiplerinin yere yıkıldığı bir anda topu kapan Pislik Erol rakibini çalımladıktan sonra kaleciyi mağlup etti ve takımını 1-0 öne geçirdi. 16. dakikada Yavru Güngör, 20. dakikada Reno Ahmet’in golüyle skor 2-1 Şarapspor lehine dönüştü. Ayı Adnan’ın golüyle devre 2-2 beraberlikle sonuçlandı.

İkinci yarıda mücadele bu kez kahkahaya dönüştü. Devre arasında da içkiyle doping yapan iki takım 75. dakikaya karşılıklı gollerle 4-4 girdi. Bu dakikadan sonra bayılan futbolcular oldu ve her iki takımın futbolcuları alkolden yere yıkılınca hakem maçı tatil etti. Kahkaha tufanı sona ererken iki takım 21. randevuda da yenişemedi.”

80 darbesiyle bitirilen bir gelenek!

İki takımda sahaya zil zurna sarhoş çıktığı için maçlar bu örnekte olduğu gibi ya yarıda kesiliyor ya da kazanan çıkmıyordu. Uzun yıllar bu şekilde devam eden maçlar 12 Eylül 1980 askeri darbesi nedeniyle zorunlu bir ara veriyordu. Zaten futbol hayatın kendisiyken yaşama dair her şeyin susturulduğu bir dönemde bu mutluluğun sürmesi beklenemezdi. Bu maçlar o kadar ses getirdi ki ünü sınırlarımızı aşarak Almanya’ya ulaştı. Alman RTL kanalı bu efsane maç için kısa bir belgesel çekimi yaptı.

Fabrikalar kapansa da devam eden bu şölen zamana direnemedi. 2000 yılında dönemin Karşıyaka Belediye Başkanı Şebnem Tabak’ın desteği hakem Torik İsmet’in başlama düdüğüyle tekrar başlayan girişim bir sonraki yıl İzmir Valisinin yasaklamasıyla tarihe karıştı. 2017’de ise Taraftar Hakları Derneği sosyal medya hesaplarından şu duyuruyu yayımladı:

“İzmir’den başlayarak ülkemiz futbol tarihinin belleğinin oluşturulmasına katkı koymayı da kendisine görev edinen derneğimiz, İzmir’de can bulan Rakıspor – Şarapspor fenomenini gelecek kuşaklara taşıyabilmek adına bir belgesel çalışmasına başlamıştır.”

Şimdi gözler bu maçların toplumsal bellekten silinmemesi açısından atılan bu önemli adımda!