149-0

Guinness Rekorlar Kitabı’na giren maç: 149-0

Utku Gel


Futbol tarihinde birçok maç ilgi odağı oldu, iz bıraktı ya da ‘yok artık’ dedirtti. Onlardan biri 149-0 ile sonuçlandı!

2002 senesi… Madagaskar Ligi’nde şampiyonu belirleyecek play-off maçları gelip çatar. Karşılaşacak takımlar iki ezeli rakiptir. Bir tarafta Stade Olympique de l’Emyrne (SOE), diğer tarafta ise Adema vardır. Play-off’un ilk maçının son dakikalarına SOE, Adema karşısında 2-1 önde girer. Ancak maçın hakemi bu dakikalarda gelişen bir pozisyonda Adema lehine penaltı verir. SOE’li futbolcuların itirazı sonuç vermez ve tartışmalı penaltı golle sonuçlanır. Maçın geri kalanında ise gol sesi çıkmaz ve maç 2-2 biter.

Bu sonuçla Adema şampiyonluğunu erken ilan eder. Şampiyonluk umudu sona eren SOE’nin yaptığı itirazlar ise sonuçsuz kalır. Dolayısıyla SOE cephesinde tepki büyüktür.

Takvimler 2002’nin 31 Ekim’ini gösterir. İki takım play-off’un rövanşında karşı karşıyadır. Ekranları başında olanlar ve tribünleri dolduranlar maçın başlamasını beklemektedir. Hakemin düdüğüyle maç başlar. Ancak sahada protesto vardır! SOE’li futbolcular turun ilk maçındaki tartışmalı kararı, hakemi ve federasyonu protesto etme kararı almıştır. SOE’li futbolcuların protestosu ise topu kendi ağlarına yollamaktır. Her santra vuruşundan sonra bunu tekrarlayan SOE’li futbolcular kendi kalesine tam 149 gol atar. Maçı izleyenler, rakip takım, hakemler… Herkes şaşkınlık içindedir. Bu protestoyla maç 149-0 biter ve Adema şampiyonluğunu ilan eder.

Madagaskar Futbol Federasyonu ise ‘hakemle tartıştıkları’ iddiasıyla SOE Kulübü’nün teknik direktörüne 3 yıl, SOE’li 4 futbolcuya ise 1 yıl futboldan men cezası verir. Kulübün diğer futbolcuları ise uyarı cezası alır.

Öte yandan protesto sonucu 149-0 biten bu maç ile tarihe iki not düşülür. Birincisi bu skor, profesyonel futbol tarihindeki en farklı sonuç olmuştur. İkincisi ise, birinciyle bağlantı olarak, bu maç Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiştir.