abidin dino futbol çizimleri

Abidin Dino futbolun resmini çizdi!

Utku Gel


Aslında bu yazıyı, Abidin Dino’nun ‘’Gol!’’ü yazısının devamı hatta biraz daha özele inmiş hali diyebiliriz. Şöyle ki; daha önce, Abidin Dino’nun 1966 Dünya Kupası’nı anlatan ‘Goal!’ adlı bir belgesel film çektiğini, çektiği bu filmi de öncesi ve sonrasıyla yazmıştık. O yazının bir kısmında şu yazıyordu:

‘’Abidin Dino'nun filmdeki sahneleri kurgulamak için ilk olarak ‘futbol eskizleri’ çizdiğini belirtmiştik. İşte bunlar “Abidin Londra'da Dünya Kupası Maçlarını Filme Alırken” adlı kitapta toplanır ve bir kısmı 2002 Mayıs’ında İstanbul’da ‘Gol Filmi Taslakları’ adıyla sergilenir.’’

İşte, bu yazıda Abidin Dino’nun çizdiği bu futbol eskizlerinin bir kısmına yer vereceğiz. Resimlere geçmeden önce Dino'nun çizdiği futbol eskizlerinde yalnızca Pele’nin fotoğrafını kullandığının bilgisini verip Ferit Edgü’nün bu resimlerle dolayısıyla Abidin Dino ile ilgili görüşünü de aktaralım:

“İnsanlar, insanlarla onların arasındaki anlaşılması hem çok kolay hem çok zor ilişkiler toplamı olan futbol olgusu, elbette onu bir mıknatıs gibi kendine çekmiş olmalıdır, diye düşünüyorum.”

Dino’nun çizimleri…