Lothar Matthaus

10 maddede Lothar Matthaus

İsmail Sarp Aykurt


1) 1961 yılında Bavyera eyaletinin Erlangen kentinde doğan Lothar Matthaus, futbol yaşamına FC Herzogenaurach takımında başlasa da 18 yaşına geldiğinde kendisini Mönchengladbach’ta bulur. Batı Alman futbolunun gelecekteki yıldızı, Mönchengladbach’ta 5 sene geçirir. Ancak Matthaus’un şaşaalı günleri için Bayern Münih ve İnter zamanlarını beklemesi gerekecektir.


2) Lothar Matthaus, 1979-80 yıllarında oynanan ve hepsi Alman takımlarından oluşan UEFA Kupası yarı finallerinde dikkat çekiyordu. Ancak henüz 19 yaşındaki bu genç Alman, duyguları değil, sistemi başa yazan “Alman futbol disiplininden” uzak görünüyor; UEFA yarı final maçında yaptığı bir hata ile hüngür hüngür ağlamaya mahkum oluyordu. Sonrasında ise Derwall onu ikaz etmekte gecikmiyordu:

“Bir Alman futbolcu mağlubiyeti kabul etmez ve ağlamaz. Bir orta saha oyuncusu ise önce savunmasını ve hata yapmamayı, sonra gol atmayı düşünür.”


3) Matthaus’un olgunlaşma çağlarıdır. Lothar, “Panzerler”in milli takıma çağırdığı oyuncular arasında vardır ve bu önemli bir olanaktır. Batı Almanya, 1977 yılından itibaren başlayan ve önü alınamayan politik olaylar silsilesi “Alman Sonbaharı” (Der Deutsche Herbst) ile çalkalanırken, Matthaus futboluyla büyümektedir. 1982 Dünya Kupası kadrosundadır ve artık “sıradan” değil; performansı ile “aranan” bir dinamo olarak orta sahanın tam ortasındadır.


4) Münih döneminde, 1984 ile 1988 yılları arasında Bayern Münih formasını terletirken ve 1986 yılında değişmez bir milli takım oyuncusu olarak Dünya kupasına giderken artık bir yıldız statüsündedir. Kariyerinde tam 5 Dünya Kupası görecek kadar vazgeçilmez olmanın emekleme dönemleridir. Ancak 1980-2000 yılları arasındaki 20 sene onun şatafatlı futbol günlerinin zirvesi olacaktır.


5) 1979 senesinde Mönchengladbach ile başladığı kariyerinde 162 maçta 36 gol bulmayı başarmıştır Lothar Matthaus. Bayern macerasında ise 113 maçta attığı 57 gol ve kazanılan nice kupa vardır kariyerinde. Hatta genel olarak baktığınızda Matthaus’un kaldırmadığı tek kupanın Şampiyonlar Ligi olduğu görülür. Yine de bir kupa doygunluğuna ulaştığı da pekâlâ iddia edilebilir. Yeni kupalı, farklı maceralar aramanın tam sırasıdır.


6) Sezon sonundaki adres İtalyan Internazionale takımıdır. Orada da lig şampiyonluğu ile UEFA Kupası başarıları kazanan Lothar, Şampiyonlar Ligi eksikliğini gideremeden Bayern Münih’e dönmeyi kararlaştırır. Takvim yaprakları 1992 yılını göstermektedir. 1 sene önce FIFA tarafından yılın futbolcusu ödülünü alan Lothar Matthaus, Bayern’e döner dönmez yeni bir unvan daha kazanır: Almanya’nın “en seksi erkeği” seçilecektir.


7) Şampiyonlar Ligi eksikliği sürekli yüzüne çarpılmasa da Matthaus’un bu kupadaki kariyeri düş kırıklıkları ile doludur. İki maçta yaşadığı trajikomik olaylar zinciri onu kupadan uzaklaştırır. Bayern Münih ile 1987’deki finalde son 10 dakikada yenen 2 gol ile, 1999’da Manchester United ile oynanan finalde ise 90+1 ile 90+3. dakikada yenen kâbus 2 gol, Matthaus’un kupa hayallerini yıkar. Kameraların kendisine doğrultulduğu o ikincilik madalyası takılma anında, kameralara bakarak madalyasını çıkarıp soyunma odasının yolunu tutmuştur, sessizce...


8) Lothar Matthaus, 4 sene süren Inter kariyeri sonrasında eve dönmüş ve 2000 yılında kısa süreli olacak ABD macerasına kadar Bavyera’da kalmıştır. Metro Stars macerasından hatırlanacak belki de tek şey, orada çıktığı 16 karşılaşma olur. Sonrasında ise yeni bir kariyerin peşinde koşar Matthaus. Teknik direktörlük, futbolcunun futboldan kopmamasını sağlayan en güzel iş olmalıdır.


9) 2001 yılında Rapid Wien ile başlayan teknik direktörlük kariyeri parlak geçmez. Teknik direktörlük kariyeri de özel yaşamı gibi renkli, değişken ve çeşitlidir. Çalıştırıcılığını yaptığı takımlar arasında Partizan, Macaristan Milli Futbol Takımı da vardır; Brezilya takımı Paranaense ile İsrail takımı Maccabi Netanya’da... Özel hayatında da bir çok kez evlenip boşanmıştır; İtalya’da yaşadığı metres skandalları ise kimi zamanlar fuıtbolunun önüne geçmiştir. Hatta “ırkçılık ve zamparalıkla” suçlandığı dahi olmuştur Matthaus’un... İddiadır ancak iddialar sürekli dolaşımda kalırken, eksik kalmamıştır.


10) Lothar Matthaus, Alman futbol tarihinin özel bir kesitine doğmuş, o kesiti özel yapanlardan birisi olmuştur. Yılın futbolcusu ödülünü alırken sarf ettiği, “Benim kadar iyi bir çok Alman futbolcu var ama benim onlardan farkım hepsinden daha fazla konsantre olmam.” derken futbolculuğunun tarifini de yapmıştır.

Teknik direktörlüğündeki en büyük başarısı ise ironiktir ama Macaristan’ın başında Almanya’yı alt etmesidir. Berlin Duvarı’nın 1989’da yıkılmasından sonra Alman Demokratik Cumhuriyeti’nden Dresden’li Matthias Sammer’in gelip, Matthaus’un milli takımdaki egemenliğine son vermesinden seneler sonra da olsa Matthaus hala modern futbol çağının en görkemli futbolcularının en ileri ucunda kalmayı sürdürmektedir.