Kompela

Futbol değil, televizyon yıldızı: Steve Kompela

Utku Gel


Steve Komphela ya da ülkemizde bilinen adıyla Kompela, Güney Afrika’ya bağlı Kroonstad’ta 1 Temmuz 1967’de dünyaya gelir. Asıl adı ise Stephen Mbuyiselo Komphela’dır. Gençlik yıllarında ülkesinin Kaizer Chiefs Kulübü’nde top koşturur. 1993 senesinde ise dönemin Süper Lig ekiplerinden Gaziantepspor’a transfer olur. Tabii bu transfer merak konusudur. Çünkü Gaziantepspor, tabir yerindeyse hiç kimsenin tanımadığı bir stoperi kadrosuna dâhil etmiştir. 1996 yılına kadar formasını giydiği Gaziantepspor’da 3’ü Türkiye Kupası, 76’sı da lig maçı olmak üzere toplam 79 maça çıkan Steve Komphela 2 kez de fileleri havalandırır.

Ancak 18 Ocak 1995’te Trabzonspor’la oynanan Türkiye Kupası Çeyrek Final ilk maçında hafızalardan silinmeyen bir olay yaşanır. Gaziantepspor’un teknik direktörü Sakıp Özberk, karşılaşma öncesinde savunmacılara adam adama oynama taktiği verir. Adam paylaşımında Steve Komphela’ya da Şota Arveladze düşer. Hakem düdüğü çalar ve Hüseyin Avni Aker’de maç başlar. Trabzonspor ilk yarıyı, Şota Arveladze’nin attığı golle 1-0 önde kapatır. Dakikalar 63’ü gösterdiğinde Şenol Güneş oyuna Arçil Arveladze’yi alır. O dakikadan sonra Steve Komphela için kâbus başlar. Çünkü Komphela, ikiz olan Arveladze kardeşleri sürekli karıştırır. Bu durumun da etkisiyle Gaziantepspor maçı 7-0 kaybeder.

Gaziantepspor’dan sonraki durağı dönemin Süper Lig ekiplerinden Çanakkale Dardanelspor olur. Bir sezon boyunca 17 maçta forma şansı bulan Komphela, Temmuz 1997’de futbol kariyerini sonlandırır. Öte yandan Komphela, 24 kez de ülkesinin milli formasını giyer.

Televizyon yıldızı bir futbolcu!

Türkiye’deki futbol kariyeri kısa sürse de yıldızı yine de parlar. Ancak bu parlama futboluyla değil, televizyonda boy göstermesiyle gerçekleşir.

Futbolculuğa devam ettiği sırada televizyonlara çıkmaya başlayan Komphela’nın ilk durağı Televole olur. Tabii o yılların furyası talk show programlarıdır. Kariyerini, Akın Sel ile birlikte yaptığı ‘Akın Akın Kompela’ isimli spor talk show programıyla sürdürür. Çiğ köfte yoğurup şarkı söylediği bu program zamanla gözden düşer ve ‘Eğlen Coş İşte Kiboş’ programıyla yola çıkan Kibariye, ilerleyen zamanlarda yanına kendi tabiriyle ‘Kompiş’i dâhil eder. Komphela bu programdan sonra soluğu Jozi Zalma’yla, nam-ı diğer Geveze’yle, yaptığı sabah programında alır. Bu arada birkaç reklam filminde de oynar. Son olarak Ayşen Gruda ile ‘Ananın Kompelası’ adlı programı yapar ve televizyonlara veda eder. Barlarda şarkı söylediği ve kliplerde oynadığı söylenen Komphela’nın 1999’da Türkiye’ye vedası ise yine gündem olur. O dönem basında çıkan haberlerin özeti şudur:

‘’Mercedes alım satımında usulsüzlük yaptığı iddiasıyla gözaltına alınan ve ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılan Kompela daha sonra Yabancı Şubeler Müdürlüğü’ne teslim edildi. Türkiye’de oturma süresinin dolduğu belirlenen ve sınır dışı edilmesine karar verilen Kompela, Atatürk Havalimanı’ndan ülkesi Güney Afrika’ya gitmek üzere polis kontrolünde uçağa bindirildi.’’

Türkiye’de Komphela değil, Kompela olarak anılan bu futbolcu geriye kendine has Türkçesiyle hafızalara yer edinen konuşmasını ve birkaç cümlesini bırakır.

Önce öğretmenlik yaptı, sonra teknik direktörlük

Ülkesine döndükten sonra teknik direktör olabilmek için eğitim almaya başlar. İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu olan Komphela, bu sırada da İngilizce öğretmenliği yapar. Eğitimini tamamladıktan sonra 2002-2003 sezonunda Manning Rangers’ın başına geçen Komphela, bir sonraki sezon Dynamos’u çalıştırır. Daha sonra sırasıyla Maritzburg, FS Stars ve Platinum Stars takımlarının bir sezon teknik direktörlüğünü yapar ve 2010’da FS Stars’a geri döner. Burada görev yaptığı sırada Güney Afrika Milli Takımı’nın antrenörlüğünü de üstlenir. Sadece A milli takım da değil, U20 ve U23 milli takımlarında da görev yapar. Daha sonra Maritzburg’la yoluna devam eden Komphela, bir sezon sonra futbolculuğa adım attığı Kaizer Chiefs’in başına geçer. Kaizer Chiefs’i üç yıl çalıştırdıktan sonra Bloemfontein’le anlaşır. Son olarak Aralık 2018’de Golden Arrows’un teknik direktörlüğüne getirilen Komphela, görevini burada sürdürmeye devam eder.