roman kratochvil

Hem stoper hem golcü: Roman Kratochvil

Utku Gel


Roman Kratochvil, 24 Haziran 1974 yılında Slovakya’nın Bratislava kentinde dünyaya gelir. Küçük yaşlarda top oynamaya merak salar ve doğduğu kentin takımı olan Inter Bratislava’nın kapısından içeri girer. Kratochvil, yeteneğiyle ön plandadır ve 1993 yılında A Takım’a yükselir. Profesyonel olduktan sonra Bratislava’da tam 9 sene stoper olarak top koşturur. Bu süre zarfında 21 kez forma şansı bulur ve rakip fileleri 2 kez havalandırır. Inter Bratislava ile 1998, 1999 ve 2000 yıllarında UEFA Kupası Elemeleri’nde en fazla ikinci tura kadar yükselir. Zaten 2 golünü de UEFA Kupası Elemeleri’nde kaydeder. 2001 yılındaki UEFA Şampiyonlar Ligi Elemeleri’nde ise Brastislava’nın ikinci ve üçüncü tur maçlarında forma giyer.

Denizlispor’un gol makinesi!

Roman Kratochvil 2002 yılında saçlarını ortadan ayırmış, Slovakyalı sarışın bir futbolcu olarak Türkiye’ye, Süper Lig ekiplerinden Denizlispor’a gelir ve 7 sene sürecek bir kariyere imza atar. Ama ne kariyer! Tabir yerindeyse Roman Kratochvil’in yıldızı Denizlispor’da parlar. Defansı güçlendirmek için transfer edilir ancak Kratochvil bundan çok daha fazlasını yapar. Çok yönlü bir futbolcudur. Başka bir ifade ile hem defansta hem de hücumda etkilidir.

2002-2003 sezonunda Denizlispor iki kulvarda mücadele etmektedir. Bir yandan Süper Lig bir yandan da UEFA Kupası Elemeleri… Bu süreçte Kratochvil, Denizlispor’un önemli isimlerinden biri olur. İlk golünü UEFA Kupası son 16 maçlarında Porto’ya, Süper Lig’de ise Beşiktaş’a atar. Roman Kratochvil, artık ilk 11’in değişmezleri arasındadır.

Mevkidaşlarını eğitir, yetiştirir ve Süper Lig’deki önemli kulüplere transfer olmasını sağlar. Ancak kendisi Denizlispor’a emek vermeye devam eder, camiaya karşı çok farklı bir bağ geliştirir. Denizlispor taraftarının gönlünde ise bambaşka bir yere sahip olur. Mütevazi bir kişiliğe sahip olan Roman Kratochvil, duran toplarda ve köşe atışlarındaki gol arama çabaları, defansı organize etmesi ve kritik müdahaleleri, hücuma katkıları ile Denizlispor’da istikrarlı bir performans sergiler. Denizlispor’un önemli gol yollarından biri olduğunu söylesek abartı olmaz.

Ama 2009 yılına gelindiğinde Denizlispor ile Kratochvil’in yolları ayrılır. Gerekçe Denizlispor’un yabancı kontenjanında yer açmak istemesidir. Böylece, Denizlispor’un unutulmazları arasına giren Roman Kratochvil; 241 maçta 35 gol, 3 asist ve saha içinde yaptıklarıyla Denizlispor’a veda eder.

Kariyerinin sonuna doğru

Sonraki durağı 1. Lig ekiplerinden Konyaspor olur. Konyaspor’da da iyi performansını sürdürür ancak Denizlispor’daki gibi bir uyumu yakalayamaz. Bir sezon boyunca 16 maçta forma giyer ve 6 gol, 1 asistle Türkiye kariyerini geride bırakır. 2010 yılında ülkesi Slovakya’nın yolunu tutan Roman Kratochvil, önce Tomasav’a ardından aynı yıl Bratislava’ya transfer olur ve 7 yıl boyunca Brastislava’nın formasını terletir.

35 defa da Slovakya Milli Takımı’nın formasını giyen Roman Kratochvil 2017 yılında kariyerini başladığı yerde, Brastislava’da sonlandırır.