Marcelinho

Karadeniz’de esmeyen samba rüzgarı: Marcelinho

Utku Gel


Marcelinho, 17 Mayıs 1975’te Brezilya’nın Paraiba eyaletine bağlı Campina Grande şehrinde dünyaya gelir. Tam adı Marcelo dos Santos’tur. Hatta Marcelinho Paraiba olarak da bilinir. Ama biz herkesin bildiği ve kabul ettiği isimle Marcelinho ile yazımızı sürdürelim.

Brezilya’da futbol başka bir anlam ifade etmekte, her çocuk futbolla büyümektedir. Marcelinho da onlardan biridir. Küçük yaşlarda oynamaya başladığı futbolu amatör olarak sürdürmeye karar verir. 16 yaşında başlayan amatör futbol macerası önce Campinense sonra Paraguaçuense ile sürer. 1994 yılında ise Santos’la profesyonel futbolculuk kariyeri başlar.

Ertesi yıl Rio Branco’ya transfer olan Marcelinho, 1997’de Sao Paulo’nun yolunu tutar. 3 yıl boyunca Sao Paulo’nun formasını terletir. Marcelinho’nun ülkeden ayrılma zamanı gelmiştir. İlk durağı Marsilya ile Fransa olur. Marsilya’da bir sezon oynayan Marcelinho, 21 maçta forma giyer ve 4 gol kaydeder. İşler istediği gibi gitmez ve ülkesine geri döner.

Yeni adresi Gremio’dur. Gremio macerası 6 ay sürer. Bu kısa sürede 19 maçta forma şansı bulur ve rakip fileleri 3 kez havalandırır. Kulübüyle Brezilya Kupası’nı da kazanan Marcelinho için Avrupa’da şansını yeniden deneme fırsatı doğar.

Hertha Berlin’de ünlendi

Marcelinho’nun Temmuz 2001’de başlayan Hertha Berlin kariyeri Ağustos 2006’ya kadar sürer. Bu uzun süre zarfında oyunu ve sarı saçlarıyla efsaneleşir. İyi futbolu onu Brezilya Milli Takımı’na da taşır. 6 kez milli formayı sırtına geçirir ve 1 gol kaydeder. Bundesliga’ya transferinden bir sezon sonra kulübüyle Almanya Lig Kupası’nı kazanır. 2003’te de Almanya Lig Kupası’nın kazananı Hertha Berlin’dir. Her iki zaferde de Marcelinho önemli bir katkı sağlar.

Forvet arkası, klasik 10 numara pozisyonunda oynayan Marcelinho; oyunu iyi okumasıyla, attığı gollerle, verdiği paslarla, tekniğiyle ve hızıyla hem kişisel gelişimini yükseltir hem de takımını ileri çeker. 2004/05 sezonunda Kicker dergisi tarafından Almanya’da yılın futbolcusu seçilir. Kulübüyle UEFA organizasyonlarında da boy gösterir. Hertha Berlin kariyeri boyunca 193 maça çıkar. Bu maçlarda 79 kez rakip ağları havalandırırken, 60 kez de asist yapar. Bu, kariyerindeki en iyi performanstır. Hertha Berlin’deki görevini 31 yaşında tamamlar.

Karadeniz’de samba rüzgârı etkili olmadı

Hertha Berlin’deki performansıyla dikkatleri üzerine çeken Marcelinho’nun yolu Türkiye ile kesişir. Marcelinho, Trabzonspor’a transfer olmuştur. Bu olay, büyük yankı uyandırır. Trabzonsporlu taraftarlar da ilgisini havaalanında Marcelinho’yu omuzlarına alarak gösterir.

Marcelinho’dan beklenti büyüktür. İlk golünü 4. maçında Denizlispor’a karşı atar. Ancak hem yönetim ve teknik ekiple yaşadığı sıkıntılar hem de özel hayatındaki olaylar sonucunda Trabzonspor’da istenileni veremez. Büyük umutlarla transfer edilen ve bir sezon oynayan Marcelinho, bordo-mavili formayı 23 kez giyer. Bu maçlarda toplamda 3 gol kaydeder, 1 asist yapar. Bu performans sonrası Türkiye’den ayrılır ve yeniden Almanya’ya döner. Belki de yeniden ünlenmek için…

Yeniden Almanya, olmadı Brezilya!

Wolfsburg’a transfer olan Marcelinho, burada da bir sezon top koşturur. 57 maçta 14 gol atar, 19 asist yapar. Fena olmayan bir performans sergilese de Wolfsburg ile yolları ayrılır.

Flamengo ile ülkesine dönen Marcelinho bir daha ülkesinden ayrılmaz. Flamengo’dan sonra Coritiba, Sao Paulo, Sport Recife, Barueri, Boa Esporte, Fortaleza, Inter de Lages, Joinville, Oeste, Ypiranga, Treze, Portuguesa ve Perilima’da forma giyer.

Aktif futbol kariyerini ünlendiği Hertha Berlin’in stadında düzenlenen bir törenle veda etse de yeşil sahalara dönme kararı alır ve Treze Kulübü’yle anlaşır. 45 yaşında yeşil sahalara dönen Marcelinho, Kasım 2020’de de kariyerini sonlandırır.