federico giunti

Türkiye’de top koşturan ilk İtalyalı: Federico Giunti

Utku Gel


Federico Giunti, 6 Ağustos 1971 yılında İtalya’nın Perugia şehrinde dünyaya gözlerini açar. Futbola meraklı olan Giunti, 14 yaşındayken amatör bir takım olan Citta di Castello’nun altyapısına girer ve yavaş yavaş yükselir. 1991 senesinde ise o dönem Serie C1’de mücadele eden Perugia’ya transfer olur. İlk iki sezon fena olmayan bir performans sergiler. Ancak 1993-1994 sezonu hem Federico Giunti hem de Perugia için unutulmazdır. Çünkü Giunti’nin etkili performansı ve takımın mücadelesi Perugia’ya şampiyonluğu getirir. Serie B’ye yükselen Perugia’nın önemli ve etkili isimlerinden biri olan Giunti neredeyse her maçta forma giyer.

Serie A macerası…

1995-1996 sezonunun sonunda Perugia, Serie A’ya yükselir. Orta sahadaki performansı İtalya Milli Takımı’nın dostluk maçına çağrılmasına vesile olur. O sezon Perugia küme düşer ancak Federico Giunti için yükselme dönemi başlar. 105 maçta 17 gol ve 1 asistlik performansı ile Perugia kariyerini geride bırakan Giunti, birçok kulüpten transfer teklifi alsa da tercihini Parma’dan yana kullanır. Burada geçirdiği bir sezonda 18 maçta forma şansı bulur.

Federico Giunti, tarihler 1999’un Ocak’ını gösterdiğinde ise İtalya’nın büyük kulüplerinden Milan’a transfer olur. İlk sezon Milan’la lig şampiyonluğu yaşayan Giunti, ikinci sezonda da Milan formasıyla ilk golünü Şampiyonlar Ligi grup maçlarında Galatasaray’a 3-2 yenildikleri maçta atar. Milan’da 76 maçta forma şansı bulur ve takımına 3 gol, 10 asistlik bir katkı yapar. Giunti’nin yeni durağı 2001 yılında Brescia olur. 33 kez formasını giydiği Brescia’daki kariyeri ise yaklaşık 1,5 sezon sürer. Çünkü kulüpte yaşadığı problemler takımdan ayrılmasını gerektirir.

Giunti’nin Beşiktaş günleri

İlk kez İtalya’dan ayrılan Federico Giunti, Ocak 2003’te Beşiktaş’a transfer olur. Bu transferle bir ilk de yaşanır. O da Giunti’nin Türkiye’de oynayan ilk İtalyalı futbolcu olmasıdır. Beşiktaş’ın 100. yılındaki kadrosuna sonradan dâhil olan Giunti, takıma hızlıca adapte olur ve çıktığı ilk maçta Kocaelispor filelerini havalandırır. Kalan maçlarda ön libero pozisyonunda etkili performans sergiler ve Beşiktaş’ın 100. yılındaki şampiyonluğunda önemli bir rol oynar. Beşiktaş’ın Avrupa’daki maçlarında da iyi bir performans çıkarır.

Oyun kurgusu, rakibin ataklarını kesmesi ve takımını hücuma kaldırmasıyla ideal bir orta saha oyuncusu olduğunu sık sık ispatlar. Böylece sonraki sezon orta sahanın kilit isimlerinden biri olarak ilk 11’in değişmezleri arasına girer ve siyah-beyazlı formayı 35 maçta terletir. Beşiktaş’ta 20 numaralı formayı giyen Federico Giunti, Beşiktaş taraftarına ise ayrı bir hayranlık duyar. Giunti’nin 2004 Temmuz’unda Beşiktaş’la yolları ayrılır ve o bölgede oluşan boşluk geç kapatılır.

Rota yeniden İtalya

Beşiktaş’tan ayrıldıktan sonra ülkesi İtalya’ya Bologna’ya imza atarak döner. Federico Giunti, Bologna formasıyla 28 maça çıkar ve 2 gollük bir katkı sağlar. Ertesi yıl Chievo Verona ile anlaşır. Normalde ligi 7. sırada bitiren Chievo, İtalya’daki şike skandalının ardından oluşan puan tablosunda 4. sıraya yerleşir. Federico Giunti, böylece Chievo’nun UEFA Kupası kadrosunda yer alır. O sezonun ardından Chievo küme düşer, kulüp teknik direktör değişikliğine gider. Giunti ise takımda forma şansı bulamaz ve Treviso’ya kiralanır. Kiralama süresi bittikten sonra Chievo’ya geri döner. Chievo kariyeri boyunca ise 42 maça çıkan Federico Giunti, Temmuz 2008’de futbol kariyerini noktalar.

Giunti futboldan kopamaz ve 2009 yılından itibaren antrenörlük yapmaya başlar. Sırasıyla Perugia U-19, Foligno U-19, Foligno, Castel Rigone ve Gualdo’da görev alır. 2015 yılında yeniden Foligno’nun başına geçen Federico Giunti daha sonra Maceratese ve Perugia’yı çalıştırır. Son olarak da Milan U-19’da antrenörlük yapar.